Négy óra után nem sokkal pár száz fős tömeg várakozik a Bazilika előtti Szent István téren. A PDSZ és az ADOM Diákmozgalom táblája van a tér közepén. „Kicsöngettek, Viktor!” – olvasható egy nagyobb táblán. Egy másik transzparensre a tüntetők azt írták: „Haynau 13 honvédtiszt, Pintér 13 tanár”.
A nagyrészt diákokból álló több száz fős tömeg elindult a Bazilikától a Zrínyi utca felé. A résztvevők a „Nincs tanár, nincs jövő” és a „Sztrájk alapjog” rigmusokat skandálja. A tömeg elején két nagy molinót tartanak: „STÁTUSZ szerintünk” címmel. Alatta pontokba szedve néhány mondat, például „Szeresd a diákod pusztán önmagáért”, és „Álld a sarat minden körülmenyek között!”
A tüntetők megérkeztek az Alkotmány utcához, ahol egy felállított színpad várta őket, itt lesznek beszédek. Felcsendült a „Mi vagyunk a Grund” című dal, ami a tanártüntetések himnuszává vált.
Hivatalosan véget ért a tüntetés. Üljünk fel egy várbuszra, menjünk a Margit hídhoz – üzenték a diákok a demonstrálóknak. Ezután Simkó Edit aktivista felment a színpadra és azt mondta: a tüntetés folytatódik a Clark Ádám téren. Az oda vezető útvonal biztosítva lesz, hiszen ezt is előre bejelentették a rendőrségen. A tömeg a felszólításra elindult.
A vonulás közben készült videókat itt tekinthetitek meg:
A tömeg eleje megérkezett az Alkotmány utcából a Clark Ádám térre. „Diktátor”, „Budavárból, Budavárból, gyertek le!” – skandálják a tüntetők. Színpadot nem állítottak fel a téren, a Kossuth nótát éneklik a demonstrálók.
Simkó Edit aktivista a Clark Ádám téren azt mondta a tüntetőknek: a mai nap második demonstrációját lezárja, de megnyílik a harmadik. Ezután a Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesület képviselője szolidaritást hirdetett, és azt mondta: az oktatásért tüntetők mostantól mindig számíthatnak a győri akkumulátorgyár ellen tüntetőkre. Majd átadta a szót Lakatosné Jutka aktivistának, aki a kilakoltatási moratóriumról beszélt, szerinte a kilakoltatás kegyetlenség és mindenkinek otthont követelnek.
Miközben lent a Clark Ádám téren tüntetés van, fent a Várban a Dísz tér felől már nem lehet továbbmenni az Orbán Viktor kormányfői hivatalául szolgáló Karmelita-kolostor, és a Novák Katalin székhelyét jelentő Sándor-palota felé. Bár érkeztek olyan hírek, hogy a rendőrök a turistákat leküldik a Várból, ez nem igaz, a Dísz téren jönnek-mennek a turisták.
Pankotai Lili lezárta a harmadik tüntetést, de azt mondta: három a magyar igazság, egy a ráadás, ezért megnyitja a negyedik tüntetést, és mindenkit felszólított, hogy menjen fel a Karmelitához. Pankotai Lili azt is mondta, hogy a korábbi megnyilvánulásai miatt követték Bohár Dánielék és kormánypropagandisták próbáltak róla kompromittáló adatokat gyűjteni.
A tömeg közben elindult a Karmelita felé, az erről készült videókat itt lehet megtekinteni:
A mostani videón láthatjátok, ahogy a diákok középkori módszerrel ostromolják a várat.
A vonulás és az ostromolás után a rendőrök már várták a demonstrálókat.
A rendőrség időközben felszólította a Demonstrálókat, hogy fejezzék be a jogellenes gyülekezést, mert ellenkező esetben kényszerítő eszközöket fognak alkalmazni.
A többi hírportállal ellentétben mi valóban ott voltunk, a rendőrök csak tényleg azokkal szemben léptek fel, akik bűncselekményt követtek el. A rendőrök megtehették volna, hogy feloszlatják a tüntetőket, de nem tették meg, mert ők is hittek abban amit képviseltünk. A rendőrökkel szemben fellépő agresszióról, rongálásokról több bizonyítékkal is rendelkezünk, ugyanakkor ez a demonstrálók kevesebb, mint 1%-a volt. A többi demonstráló békésen gyakorolta a jogait, a törvényeket tiszteletben tartva.
Összegezve, ezek a demonstrációk nagyon jók, mert valóban valós probléma miatt jönnek össze az emberek, lázadva a kormány hazudozásai ellen, azonban a résztvevőknek meg kell érteni, hogy az agresszió nem jó, a rendőrök pedig velünk vannak, csupán nem vagyunk elegen, hogy megtudják tagadni a parancsokat.
A tüntetésnek 21 órakor lett vége, utána a békésen távozott mindenki. Összesen 8 embert állítottak elő, ami azt bizonyítja, hogy szinte senkinek nem volt agresszív szándéka.
A cikk írója: H. Richárd